Іва́н Костянти́нович Айвазо́вський (рос. Иван Константинович Айвазовский, вірм. Հովհաննես Այվազյան — Ованес Айвазян, *17 (29) липня 1817, Феодосія — †19 квітня (2 травня) 1900, Феодосія) —український та російський живописець-мариніст вірменського походження. Створив понад 6 тисяч полотен, найвідоміші з котрих морські пейзажі та сцени морських баталій.
Життєпис
Народився в сім'ї вірменського крамаря, родина якого переселилася в Крим з Галичини в 1812 році. Сім'я жила бідно і вже в 10 років Іван працював у міській кав'ярні. Він прекрасно грав на скрипці і співав, але найбільшою радістю для нього було малювати самоварним вугіллям на стінах будинків. Цей «настінний живопис» помітив архітектор Кох, який подарував Івану перші олівці і папір, а потім показав малюнки градоначальнику І. О. Казначеєву. Олександр Іванович, ставши губернатором, забрав підлітка з собою до Сімферополя, поселив у своєму будинку, віддав до гімназії.
1840 р. Іван Айвазовський подорожував за кордоном, працював у Римі,Неаполі, Сорренто, Венеції, Парижі, Лондоні, Амстердамі. 1845 на запрошення турецького султана побував у Стамбулі. Пізніше відвідував це місто ще вісім разів з 1845 по 1890 та писав полотна на замовлення султанів Османської імперії. 30 цих робіт виставлено в музеї імперії палаціDolmabahçe. Айвазовський вільно розмовляв українською мовою.
Після свого повернення назавжди оселився у Феодосії, де збудував будинок та майстерню, влаштовував виставки, грошові надходження від яких передавав на добродійні цілі, 1880 заснував картинну галерею. З1844 академік Петербурзької академії мистецтв, а з 1887 — її почесний член. З 1894 член Товариства південноросійських художників в Одесі.
Наприкінці життя передав у дарунок рідному місту будинок і майстерню, картини й скульптурні композиції. Навіть за кілька годин до смерті художник працював над картиною — «Вибух турецького корабля» (1900).
Усього Айвазовський створив понад 6 тисяч картин, які нині прикрашають музеї світу та приватні зібрання.
Могила художника
Айвазовський похований в огорожі вірменської церкви Сурб Саркіс, в якій він був хрещений і вінчаний з Ганною Микитівною. На його могилі в 1903 році вдова спорудила пам'ятник-саркофаг з цілісного шматка білосніжного мармуру(автор — відомий італійський скульптор Біоджолі). На мармуровій дошці напис:
« | Професор Іван Костянтинович Айвазовський. 1817 — 1900. | » |
На іншій стороні напис вірменською мовою:
« | Народившись смертним, залишив по собі безсмертну пам'ять. | » |
Поряд з Іваном Костянтиновичем похована Ганна Микитівна.
Творчість
Ранні твори, такі як «Морський берег» (1840), «Дев'ятий вал» (1850) та ін., написані Айвазовським під впливом романтизму.
Пізніше у творчості художника оселилися реалістичні мотиви: «Чорне море» (1881), «Серед хвиль» (1898).
|
|
Деякі полотна присвятив перебуванню Олександра Пушкіна на берегах Чорного моря.
Галерея робіт
Визнання
З 2006 року на аукціонах було продано робіт Айвазовського на суму понад 3,200,000 доларів. Міжнародний авторитет творчості Айвазовського росте і далі, так 14 червня 2007 на англійському аукціоні було продано полотно Айвазовського за 2,710,000 фунтів — найбільша ціна, що коли-небудь була сплачена за його картину. А 22 квітня 2009 року картина Івана Айвазовського «Отплытие Колумба из Палоса» була продана за 1 млн. 594 тис. долларів на аукціоні «Сотбіс» в Нью Йорку.
Пам'ять
У будинку Айвазовського в Феодосії діє художня галерея його імені, а перед будинком йому встановлено пам'ятник. Братам Івану і Габріелу Айзвазовським встановлений пам'ятник у Сімферополі.
Іменем художника названі вулиці міст (див. вулиця Айвазовського) і деякі населені пункти.
На його честь названо залізничну станцію та астероїд 3787 Айвазовський.
Комментариев нет:
Отправить комментарий